teljesítménydiagnosztika1_3

A teljesítménydiagnosztika fontossága sporotlók számára

Amit a teljesítménydiagnosztika szempontjából tudni érdemes

A teljesítménydiagnosztika a sportolók számára is rendkívül fontos eszköz, amely segít az edzések és versenyek során javítani a teljesítményüket. Az alábbiakban arról lesz szó, hogy miért is fontos ez, milyen mérések vannak egyáltalán, milyen eredményeket hozhat ez. Fontos azonban azt is megemlíteni, hogy a teljesítménydiagnosztika nem kifejezetten csak profi sportolók számára hasznos és kellő felmérés. Mindenkinek jó ötlet lenne elvégeztetni időnként, aki sportol rendszeresen, vagy éppen most tervez sportolni. Nézzük is meg, hogy miért olyan hasznos, és milyen lehetőségeink vannak ezzel kapcsolatban általánosságban.

Miért hasznos a teljesítménydiagnosztika?

A teljesítménydiagnosztika lehetővé teszi a sportolók számára, hogy objektív módon elemezzék a fizikai teljesítményüket. Ez segít az eredmények mérésében, az erősségek és gyengeségek azonosításában, valamint a továbbfejlődés területeinek feltárásában. Egy úgymond gyakorlati, matematikai módszer, ha nem csak a mérleget és az időmérést szeretné az ember alapul venni a fejlődéshez, hanem orvosi értelemben vett számokat is, amik nagyon sokat segíthetnek abban, hogy az ember még hatékonyabban tudjon fejlődni, akármilyen sporttevékenységet is végezzen. 

teljesítménydiagnosztika1_1

A teljesítménydiagnosztika segít továbbá az edzőknek és sportolóknak a hatékonyabb edzéstervezésben. Az adatok alapján pontosabb képet kapnak a sportolók fizikai állapotáról, erősségeiről és gyengeségeiről, és ennek megfelelően tervezhetik meg az edzésprogramot. Ez lehetővé teszi a célzott edzéseket, az egyéni igények figyelembevételét és a fejlődés maximalizálását.

Nagyon fontos szerepe van továbbá a különböző egészségügyi kockázatok és problémák kizárásában és megfigyelésében. Hatékony az előrejelző jelek és kockázatok azonosításában, amelyek sérülésekhez vezethetnek. Az adatok alapján a sportolók és edzők megfelelő intézkedéseket tehetnek a sérülések megelőzése érdekében, például a terhelés optimalizálása vagy az egyéni korrekciók bevezetése. Emellett a diagnosztika segíti a rehabilitációs folyamatot, mivel lehetővé teszi a sérült területek és a teljesítmény csökkenésének azonosítását, és ennek megfelelően tervezhetők a rehabilitációs programok.

Egy utolsó, extra szempontot is érdemesnek tartok továbbá megemlíteni, ami nem is lenne más, mint a motiváció, amely további folytatásra ösztönzi az embert. A teljesítménydiagnosztika segít a sportolóknak látni és értékelni a fejlődésüket. Az objektív adatok alapján látják, hogy mennyit fejlődtek az edzések és versenyek során, ami motivációt adhat a további erőfeszítésekhez. Emellett segít az önbizalom erősítésében, mivel a pozitív eredmények tükrözik a kemény munkát és az elkötelezettséget.

A teljesítménydiagnosztikai vizsgálatokról bővebben

A sportolók számára számos különböző teljesítménydiagnosztika vizsgálat áll rendelkezésre, viszont természetesen mindenki azt a vizsgálatot tudja elvégeztetni, amit szeretne, ami számára a leginkább megfelelő. Ehhez tudom ajánlani a SYNLAB oldalát, amely nagyban megkönnyíti egy kis teszttel a választást a vizsgálatok közül, és életmódhoz, sportolási szokásokhoz mérten kínál az érdelődők számára különböző csomagokat, sőt dietetetikai tanácsadást is, ami még hatékonyabbá teheti a fejlődést. De nézzünk is meg a tényleges vizsgálatok közül néhányat. 

Egyrészt, beszélhetünk szubmaximális és maximális terheléses tesztek: Ezek a tesztek a fizikai teljesítmény mérését célozzák, és általában a kardiovaszkuláris állapot, az állóképesség és a teljesítmény hatékonyságának felmérését szolgálják. A szubmaximális tesztek során a sportolók adott intenzitáson végzik az aktivitást, míg a maximális tesztek során a maximális erőfeszítést hozzák. Ilyen teszt lehet többek között a lépcsőfutás.

teljesítménydiagnosztika1_2

A teljesítménydiagnosztika másik fontos iránya az izom-erő és izom-összehúzódási sebesség vizsgálatokra irányul. Ezek a tesztek a sportolók izomzatának erejét, teljesítményét és reakcióképességét mérhetik. Persze ezekről sem írok kifejezetten sok információt, mert mindent megtalálhatunk egész cikkekben kifejtve is, így nem fogjuk ezeket itt egyesével taglalni. További információt tud egyébként a SYNLAB honlapján is találhatunk ezekről.

Utolsóként a teljesítménydiagnosztika keretein belül a mozgáskoordináció és egyensúly vizsgálatokat szeretném még egy nagyon fontos összetevőként felhozni. A mozgáskoordináció és az egyensúly ugyanis persze rendkívül fontos a sportolók teljesítményének és sérülések megelőzésének szempontjából.

A teljesítménydiagnosztika – így lehet jelentkezni

Persze a felsoroltak mindenképpen csak a jéghegy csúcsát képezik, a pontosabb leírásokért, ahogy azt már mondtam, mindenképpen keressünk fel egy szakoldalt, vagy a SYNLAB oldalát, amit korábban is ajánlottam. A teljesítménydiagnosztika megkönnyítheti minden sportoló vagy sportolni szerető ember életét, megelőzheti a baleseteket, rávilágíthat a sportolás okozta kockázatokra, ezért mindenkinek csak ajánlani tudom, hogy fontolja meg a vizsgálatokat.